Články

Meteorit

23.01.2019

Stalo se to v roce 1920. Při orání narazila radlice farmáře v severní Namibii na něco, o co se zlomila. Tak byl nalezen meteorit Hoba. Tenhle kus kovu má hned několik primátů. Je to největší meteorit na světě, největší přírodní kus železa na světě a prý taky představuje největší hmotnost, jakou dokáže naše atmosféra zbrzdit na rychlost volného...

50 let poté

21.01.2019

I když jeho práci znají skoro všichni, jeho jméno většině lidí nic neřekne. Přitom to byl jeden z nejtalentovanějších a nejpracovitějších lidí své doby. Dosáhl úspěchu doma - byl herec, tanečník, producent a režisér - i v zahraničí, kde se stal jedním z nejfundovanějších dokumentaristů a cestovatelů.

Když jsem jsem poprvé řekl jedné kamarádce, že v Africe poletuje malý ptáček, co vypadá jako kolibřík a jmenuje se strdimil, myslela si, že si z ní dělám legraci. Smála se a kroutila hlavou, co si ještě vymyslím. Ale já si nevymýšlel. Ten ptáček tam vážně lítá. A není sám. Je jich tam spousta druhů. Jenže jsou maličcí a...

Corned meet

15.01.2019

Viník mnohého pronásledování a velikých nedorozumění. To jsou konzervy hovězího, které se v Africe jmenují "corned beef" nebo "corned meat". Právě kvůli nim vyhnali poddaní krále Angu mého zapomenutého cestovatele ze své vesnice.

Divoké místo

14.01.2019

Jsou místa, na která se vám moc nechce. Ale když už jste poblíž, byla by škoda tam nezajet. Měl jsem v téhle kolonce třeba Krugerův park, kam se ale od první návštěvy rád vracím, i když mnoho lidí ho nemá rádo. Podobně rezervovaný jsem byl k návštěvě Mysu dobré naděje.

Tohle bylo jedno z nejintenzivnějších setkání s divočinou, jaké jsem zažil. Při čtyřdenním treku parkem, který je sám o sobě zážitkem, o kterém se jen těžko vypráví, jsme zastavili na polední pauzu. Abychom se vyhnuli největšímu vedru mezi dvanátcou a třetí hodinou. Utábořili jsme se v háji u napajedla. A pak tři hodiny sledovali úžasné sloní...

Je to zajímavá věc, tyhle housenky. Říká se jim Mopane worms, podle stromu, jehož listy mají nejraději. Jsou to krásná zvířátka. Obývají velké oblasti na jihu Afriky a jejich "chov" je důležitou součástí tamních ekonomik. Když je lidé chtějí jíst, musejí je usušit.

Bylo to v roce 2013. Vzali jsme do Afriky poprvé naše dítka. Tehdy byli na světě jen Babou a Olí. Když se kamarádi dozvěděli, že jedeme i s dětmi, hned se k nám přidali a byla z toho vážně velká grupa. A cesta se nadmíru vydařila.

S malbami Křováků - toho neobyčejného arfického národa - se můžete setkat ve všech zemích jižního cípu kontinentu. Od Zambie až k Jihoafrické republice. Malí lidé totiž prošli téměř polovinou kontinentu, aby se nakonec ukryli v kalaharských pustinách. O jejich osudu je dobré mluvit a psát, protože mizející národ dokázal to, co ani bílí ani černí...

Jsem na chalupě. Za okny sníh, děti mokré až na zadku. V krbu hoří oheň a hřeje tím nejkrásnějším teplem, které znám. Nejlepší čas na to, navštívit pěkné africké místo.