Články

Okavango je neobyčejná řeka. Její delta je široká a plná života. Jenže na rozdíl od mnoha jiných řek se Okavango nezozlévá do oceánu, ale do písků Kalahari. Mizí v nich, aby dala život nepřebernému množství zvěře.

Oheň

07.11.2018

K tomuhle vyprávění mě inspirovala letošní návštěva jednoho parku. Strávili jsme tam dva dny na začátku cesty do Kalahari a na jejím konci. A právě druhá návštěva nám připravila překvapení. Hide, ze lterého jsme ještě před dvěma týdny pozorovali vodní ptáky a další zvířata, tam nebyl. Shořel.

Že sloni milují vodu, je známá věc. Sledovat je při vodních hrátkách je zážitek, který se neokouká. I kdybyste to viděli stokrát a tisíckrát, stejně neodoláte, a budete se s úsměvem a sem tam s otevřenou pusou dívat, jak si užívají lázeň.

To je titul jednoho dokumentu ze série Africká odysea, kterou natočil "můj" cestovatel. Jedinečná podívaná na to, jak vypadaly obřady a tance černých Afričanů v padesátých letech. Tedy v období rozpadu imperiálních kolonií.

Před časem jsem tady lamentoval nad tím, jak těžko a složitě se fotí vlhy. Jsou to krásní ptáci, ale živí a neposední, takže když je chcete cvaknout, není to jednoduché. Často se stává, že na fotce místo ptáka zůstane jen prázdná větev.

Spíš by se tedy slušelo říct, že já volám ji. Ale pro ten pocit si říkám, že volá ona mě. Už 28. srpna mě ocelový pták odnese na jih, abych se tři týdny toulal mou nejmilovanější krajinou.

Pro připravovanou výstavu hledám pomoc při určení typu zbraní. Pokud byste z fotografií poznali, o jaké pušky jde, budu moc vděčný. Nějaké tipy mám, ale je dobré, když se informace scházejí z více stran a můžete si je ověřit. Pokud tedy pušky na fotkách poznáte, dejte vědět. Budu moc rád.

Je to tak. Někteří ptáci jsou záludní. Jsou krásní a předvádějí se do té doby, než máte připravený foťák, nastavíte ideální kompozici, expozici a bůhví jakou ještě "-ici". Ovšem sotva váš prst stlačí spoušť aprátu, frnk. Jsou v čudu. Je jedno, jak dlouho celý proces trvá. Můžete kolem stromu či keře skotačit půl hodiny a přemýšlet, jak by ten...

Jedním z neuvěřitelných míst, které náš cestovatel navštívil, byly vodopády zvané Stanley Falls. Dnes se jmenují Boyoma Falls nebo také Wagenia Falls. Leží nedaleko města Kisangani na řece Kongo. Jméno Wagenia dostaly podle etnika obratných rybářů, kteří v jejich proudu loví. Používají k tomu před generacemi postavené dřevěné konstrukce z trámoví a...

I když jeho práci znají skoro všichni, jeho jméno většině lidí nic neřekne. Přitom to byl jeden z nejtalentovanějších a nejpracovitějších lidí své doby. Dosáhl úspěchu doma - byl herec, tanečník, producent a režisér - i v zahraničí, kde se stal jedním z nejfundovanějších dokumentaristů a cestovatelů.