Články

Bushbaby

27.02.2019

Veliký oblíbenec všech, kdo bydlí v afrických kempech. Roztomilá poloopička, kterou, když máte štěstí, potkáte přímo nad svým stanem. Musíte ale vědět, kde a jak hledat.

Když jsem jel do Afriky poprvé, hemžilo se to tam šakaly. Běhali všude v parcích a vidět tohle bystré a aktivní zvíře nebyl problém. Po několika letech se to změnilo a mezi roky 2012 a 2016 začalo být pro mě setkání se šakalem vzácností. Naštěstí se cyklus dokončuje a šakali zase pobíhají.

Neviděný duch bushe. Tvor, jehož touží spatřit každý, kdo nakoukne do Afriky. Kočka, která se straní lidí. Tiché zvíře, které je nenápadné a nebezpečné. Levhart. Mé první setkání s ním proběhlo poměrně komicky. Asi mi není dáno být váženým pánem. I tak kouzelné a neobyčejné chvíle, jako první pohled na levharta u mě mají nádech komedie. Myslím, že...

Je to moje druhá největší africká láska. Australopitéci a všechno kolem nich mě vzrušuje a přitahuje. Ta malá stvoření chodila po stejné zemi jako já, když slétnu na jih. Kdykoliv mám možnost, jedu tam, kde po nich zůstaly stopy.

Kdepak, nejde o Twiggy ani jinou dámu. Tyhle krasavice mají půvab, který nezmizí ani za sto let. Právě naopak. Jak jim přibývají roky, jsou půvabnější a půvabnější. A ano, musím se přiznat - zamiloval jsem se.

Abyste vyfotili některé věci nebo zvířátka, je potřeba ulehnout. Ne tedy na lože, nýbrž na zem. A sem tam, i když se to nemá, musíte při tom uléhání i opustit vehikl. Čili vozidlo. Vždycky je ale na místě, uvážit, jestli si to můžete dovolit.

Tohle patří k věcem, které když okusíte jednou, musíte je opakovat. Vzít do Afriky své děti je báječný nápad. Je to nakažlivé a přináší to všechno, co nabízí sám černý kontinent. Radost, starost, napětí i adrenalin. Však víte, děti jsou nenapodobitelná stvoření.

Nejjižnější místo afrického kontinentu je dalším zdrojem omylů. Možná stejně častých jako u "dvoubarevných" nosorožců. Hodně lidí si myslí, že je to Mys dobré naděje, ale kdepak. To musíte ještě níž.

Trojmezí

08.02.2019

Tohle trojmezí je krásné místo leží na hranici Jihoafrické republiky, Zimbabwe a Botswany. Kdysi tu byla stanoviště armádního dělostřelectva, ale zřídit tu park bylo mnohem lepší rozhodnutí. Krajina je malebně divoká a park jako takový velmi různorodý.

Mrs. Ples

06.02.2019

Tahle fosílie znamenala potvrzení pravdy Raymonda Darta. Trvalo to 22 let, ale nakonec se ukázalo, že jeho australopithecus byl opravdu a bez pochyb oním chybějícím článkem. Světlo světa spatřila po miliónech let Mrs. Ples.