Články

Jak jedli mrak

25.03.2019

Křováci jsou neobyčejní lidé. Mají, tedy spíš mívali - v dobách, kdy ještě mohli žít svobodně - všechno dohromady. Vlastně dělali dohromady všechno. Dokonce i vychovávali děti. Milovali svobodu a nikdy nepřilnuli k půdě jako jiné národy. Stačilo jim toulat se krajinou a sbírat a lovit. Když bylo jídla málo, přestěhovali se o kus dál. Proto...

Jmenuje se Simon´s Town a hlavními obyvateli jsou tučňáci. Ne, že by tam nežili lidé, ale kolonie tučňáků má takové výsady, že je to zkrátka jejich město. Poprvé jsem tam byl v roce 2003 a od té doby se dost změnilo.

Želva a pardál jak to jde dohromady? A proč se zrovna želva jmenuje pardálí (Stigmochelys pardalis) nebo také leopardí? Asi by nám to osvětlila nějaká africká bajka, ale na žádnou si teď nemohu vzpomenout. Takže je na vás jak to posoudíte. Třeba vám pomohou naše fotky nebo to uvidíte přímo na místě. Zabalte bágl, kupte letenku, za...

Jako ve snách

18.03.2019

Přesně tak jsem se cítil, když se mi přihodila tahle věc. Na konci dne, před návratem do kempu, jsme se ještě stavěli u jednoho napajedla. Slunce zrovna zapadlo za kopce, takže jsme museli pečlivě hlídat čas. A v tom se objevili oni.

Do mého domu přibyl další exponát pro výstavu o Bílém kanibalovi. A zase je to věc, kterou musím chtě nechtě obdivovat. Skládací lůžko. Kus afrického cestování in natura.

Tajemný zvuk

13.03.2019

Už jsme si tu ukazovali, jak dělá nosorožec a jak zpívají šakali. Dneska mám připravený opravdu tajemný zvuk. Možná ho znáte. Já se přiznám, že když jsem ho poprvé slyšel, byl jsem v koncích.

Tatííí a proč má zebra pruhy? A kolik jich má? To byly jedny z mnoha otázek, které jsem
pravidelně dostával od své čtyřleté dcerky při naší první rodinné cestě do Jižní Afriky. Rychle
přemítám, co o tom vím a co jí chytrého odpovím.

Hi, George!

08.03.2019

Příští článek bude od Jirky, tak vám ho nejdřív trochu představím. Každý z nás má na světě člověka, se kterým souzní. Obzvlášť šťastní lidé mají takových lidí víc. Svého partnera (v mém případě manželku) a pak několik málo přátel. Jiří je jedním z těch vzácných.

Možná vám to připadá jako hloupá otázka, ale já vážně dlouho nevěděl, jak tohle krásné velké zvíře "dělá". Jaký má hlas. Jestli kráká, štěká nebo co vlastně. Až po letech výletů do Afriky se mi povedlo zaslechnout ten zvuk.

Bushbaby

27.02.2019

Veliký oblíbenec všech, kdo bydlí v afrických kempech. Roztomilá poloopička, kterou, když máte štěstí, potkáte přímo nad svým stanem. Musíte ale vědět, kde a jak hledat.