Články

Křikloun

21.06.2019

Byl jsem úplný africký novic. Právě jsem ráno vylezl ze stanu a začal balit věci na vyjížďku, když se ozval ten zvuk. Zůstal jsem stát a poslouchal. Ozval se znovu. Divné nosové volání. Vůbec jsem netušil, co to je. Obcházel jsem strom, ze kterého se ozývalo a hledal tvora, kterému ten podivný hlas patří.

Jeff

19.06.2019

Někdy se setkáte s lidmi, o kterých pak přemýšlíte měsíce a roky poté. Já jsem takového člověka potkal u jeskyní Echo Caves na severu JAR. Má tam malé muzeum pod širou oblohou. A lidem, kteří přijdou na prohlídku, vypráví, jak vidí svět.

Otřepaná pravda říká, že Afrika nejsou jen lvi, zebry, žirafy a sloni. Je to tak, i když napoprvé vás samozřejmě zajímají hlavně tahle velká stvoření. Stejně pěkné je ale pozorovat tvory menší a na první pohled docela obyčejné.

Paříž!

14.06.2019

V tomhle městě Brom začínal svůj nový život. V podstatě s prázdnou kapsou. Měl v ní jen scénář afrického filmu. A stůj co stůj ho chtěl natočit. Jednoduché to rozhodně nebylo, ale v hlavě mu stále zněla slova, která mu těsně před emigrací řekl Jan Masaryk: "Život v cizině je velmi těžký, ale tady bude nemožný."

Mám za sebou cestu do dvou míst spjatých s Johnem L. Bromem. Práce na výstavě a filmu začínají nabírat na finálních obrátkách, a tak je nutné jezdit, natáčet a sbírat materiály. Přesně to jsem dělal jak v Bruselu, tak v Paříži.

Na jižním okraji Kalahari leží vodopády Augrabies. Zní to nelogicky, ale je to tak. Navíc jsou to opravdové vodopády, ne jenom peřeje jako třeba Popa Falls na severu Namibie. Jihem Kalahari totiž protéká řeka Oranje.

A moc se na to těším. V jižní části téhle nádherné pouště jsem byl naposledy před pěti lety. Právě tam jsou ty známé oranžové písky. Je to kraj černohřívých lvů, ukřičených snovačů a čarovného deště.

Africká harfa

29.05.2019

Dnes mi přišla další věc na výstavu o Bílém kanibalovi. Naprosto krásná a úžasná. Nástroj kmene Mangbetu. Harfa. Koho fascinuje africká hudba, ten ať zbystří. Tenhle nástroj je totiž skvělá věc.

Luk lásky

25.03.2019

Mezi Křováky má velmi hluboký význam představa luku. Není to jen nástroj lovce. Věří také, že pomocí magického luku mohou zabít z bezpečné vzdálenosti všechno, co jim brání ve splnění jejich přání. Stejně tak věřili, že pomocí luku mohou přenášet svá přání a svůj vliv na velké vzdálenosti.

Jak jedli mrak

25.03.2019

Křováci jsou neobyčejní lidé. Mají, tedy spíš mívali - v dobách, kdy ještě mohli žít svobodně - všechno dohromady. Vlastně dělali dohromady všechno. Dokonce i vychovávali děti. Milovali svobodu a nikdy nepřilnuli k půdě jako jiné národy. Stačilo jim toulat se krajinou a sbírat a lovit. Když bylo jídla málo, přestěhovali se o kus dál. Proto...