Fauna a flóra Konga

02.10.2020

Dlouho jsem ji hledal, až jsem si začal myslet, že jedna z prvních Bromových knih o Africe se buď nadobro ztratila nebo nikdy nevznikla. Ale štěstěna je nejen vrtkavá, ale navíc mě má ráda. A tak se stalo, že už mám tuhle báječnou knížku v knihovně.

Pro výstavu Bílý kanibal jsem hledal pokud možno všechny knihy, které John L. Brom vydal. Jednu jsem bohužel nedokázal sehnat. Byla to nkiha Fauna a flóra Konga, pro kterou měl nafotit snímky. Vydavatelem byla belgická čokoládovna Côt d´Or. Ať jsem hledal, jak jsem hledal, kniha se nikde neobjevovala. Brom na ní pracoval, když konal svou slavnou Africkou odyseu - cestu automobilem DKW, kdy musel najet ve velké sólo jízdě 20 000 mil.

Štěstí se na mě usmálo nedávno, když jsem prohledával evropské antikvariáty, abych našel nějaké knihy Henryho Mortona Stanleye. A ejhle - Faunaflor Congo se na mě usmála z monitoru. Nebylo proč váhat. A musím říct, že knížka stojí za to. Je pěkně vypravená, formát cca A4 a ač je tisk na silném nažloutlém papíře, fotografická část je pojatá moc pěkně.

Místo toho, aby se snažili o kvalitnější tisk v nějaké příloze, je na textové stránce jen rámeček, do kterého je vlepena barevná fotografie. Vypadá to zvláštně, je to nečekané, ale dává to knížce osobité kouzlo. Celkem vyšly dva díly. K prvnímu obstaral více než 500 fotografií Brom. Ke druhému potom hned šest lidí včetně Bernarda a Michela Grzimkových. Brom je opět v dobré společnosti.

Tuhle antilopu oribi fotil Brom.
Tuhle antilopu oribi fotil Brom.

A tak se zaplnilo další bílé místo v pátrání po tom, co všechno podnikl kluk z Chocně. Mám z toho radost.