Hvězdné nebe nad hlavou

22.04.2020

Byla noc. Půl třetí. Celý kemp spal, jen já seděl pod nočním nebem. Bylo to příjemné, bdít takhle dlouho. Obloha byla jasná a bylo teplo. A nad noční Etoshou letěla šňůra hvězd.

Vůbec jsem nevěděl, co to může znamenat. Světlé tečky v dlouhé řadě putovaly od západu k východu. Pomalu se sunuly oblohou a já si lámal hlavu s tím, co to může být. Možná nějaké satelity, ale tolik a v řadě za sebou? Pak mě přece jen přemohl spánek, zalezl jsem do stanu a na celou věc až do dneška zapomněl.

Dnes mě totiž překvapilo video, kde bylo přesně to, co jsem viděl nad Afrikou. A mělo to i vysvětlení. Byly to satelity. Skupina malých satelitů z projektu Starlink, který buduje Elon Musk, aby poskytoval satelitní internet pro celou planetu. Je to vážně podívaná, sledovat tečky na nebi, jak plují od jednoho konce oblohy na druhý.

Můžete si to užít i vy. Já to rozhodně udělám hned dnes (22.4.). Ve 21.03 se na severozápadní obloze prožene řada čtyřiceti dvou satelitů. Komu by to uteklo, tak o hodinu pozdeji (22.38) jich skoro stejným místem prolétne 28. A kdyby to nevyšlo, ve čtvrtek 23.4. ve 21.39 se znovu objeví řada jedenačtyřiceti satelitů.

Klikněte sem, a můžete si najít správný čas i správný den. Klikněte na povolení polohy a už jen vybírejte časy, ukážou se typy a počty satelitů.

Pro mě osobně je to krásná vzpomínka na Afriku v době, kdy svět blázní.