...a rychlých odjezdech.

29.04.2020

Proč vlastně antilopy a další kopytníci ukazují lidem na safari zadky? Kdo ví. Možná je to náhoda, ale já si myslím, že jde o chování, které se zvířata naučila. Po generace odkoukané jednání, které má čtvernožcům zpříjemnit život.

Nejsem vědec, tím méně etolog, ale něco jsem už viděl a scénka s prdýlkami mě přivedla na jednoduchou myšlenku. Zvířata nejsou hloupá. Ve slavných a hodně navštěvovaných parcích jsou samozřejmě zvyklá na auta a z nich vykukující lidi. To ovšem neznamená, že jim to je příjemné. Jen si to představte - v klidu se pasete, a pak přirámusí auto, ze kterého se ozývají hlášky jako: "Ty brďo, to jsou rohy. Jé, ta zebra má podrápanou prdel! Tak tohle chce panáka!" a podobně. Koho by to bavilo?

Za ty desítky let ale zvířata přišla na to, že když se k té smradalvé věci s přihloupými řečmi otočí zadkem, celá scénka se výrazně zkrátí. A ona mají zase klid na pastvu. Lidi nevydrží a honem spěchají za někým, komu uvidí hlavu. A je klid!

Jak jsem řekl, nejsem odborník, ale tomuhle věřím. Třeba je to blbost, ale kdo jste v Africe byl, víte, že si nevymýšlím.