Voňavá památka

07.08.2020

Stalo se mi to znovu. Jako obvykle jsem něco hledal v mých "pracovních" šuplících. A jako obvykle jsem našel něco úplně jiného. Něco, co mi připomnělo vůni Afriky. Zrovna teď, když tam nemůžu...

Z temnoty šuplíku jsem totiž vylovil pytlíček se semínky podivuhodného stromu. Mopan motýlový je báječná dřevina. Jméno dostal podle tvaru svých listů. Vypadají jako motýlí křídla. Moc rády se na něm pasou housenky mopane worms, larvy jednoho druhu velkého martináče, které se sbírají, suší a jedí. A co ta jeho semena? Ta krásně voní.

Jeden Damara mi ukazoval, jak staří Křováci a Damarové používali pryskyřici ze semen jako parfém. Stačilo ho zbavit slupky. Semeno uvnitř vypadá trochu jako mozek. Je obaleno vrstvou pryskyřice. Máznete si ji za uši a voníte líp než celý Chanel Nr. 5.

Nasbíral jsem si jich pytlíček, abych je dával kamarádům jako dáreček. A samozřejmě na to zapomněl. Dneska se vyloupla na světlo, aby mi připomněla, že i když to vypadá špatně, do Afriky se zase vrátím. Jednou ta hloupost s Covidem-19 přestane, lidi se zase naučí přemýšlet a já skočím do letadla a nasbírám si nová semínka. Moc se na to těším.