Tugela Surveying Expedition 2016

25.04.2017

Proč se obyčejní chlapi z Čech rozhodnou, že změří vodopád v Africe? Nevím, proč to dělali mí kamarádi, ale já to měl jednoduché.

Pro ten pocit svobody. Celá taškařice s vodopádem Tugela mě napadla někdy v září 2014. Chystali jsme se k němu jen tak. Na výlet. Klučičí cesta do Afriky. A jak jsme sbírali informace o tom, co je vlastně Tugela Falls zač, narazili jsme na nesrovnalosti ohledně jeho výšky.

Cesta v roce 2014 měla ukázat, že opravdové měření s geodety by mělo smysl. Měřili jsme odečtem nadmořských výšek paty a hrany vodopádu. Tehdejší výsledek - 1.101 metrů - potvrdil naše přesvědčení. Měřit výšku Tugela Falls geodetickou metodou má smysl. Zbývalo jediné. Najít geodety, kteří by pro nás vodopád v srdci Jihoafrické republiky změřili.

Říká se, že štěstí přeje připraveným. Já má za to, že štěstí se občas usměje i na někoho, kdo se nadchne pro zdánlivě bláhovou věc. A tak za mnou po jedné přednášce o Tugela Falls přišel Vladimír Vysloužil a řekl, že kdybych chtěl ten vodopád doopravdy změřit, tak on to pro mě milerád udělá. A bylo jasno. Stačilo vymyslet termín, sehnat důležité informace, které chyběly, obejít pár lidí, a všechno bylo připravené.

Psal se listopad 2016, když z Prahy odlétla parta chlapů, aby podnikla další africké dobrodružství s vodopádem. Původní trojici (Martin Šíl, Jiří Neumann a František Filip) doplnila čtyřka geodetů z chomutovské firmy Geoprojekt (Vladimír Vysloužil, Miloš Fridrichovský, Jaroslav Luč a Aleš Laslofi).

Čekaly na nás stovky výškových metrů, tisíce hektolitrů hučící vody, balvany a skaliska, úmorná stoupání a nevyzpytatelná africká příroda. Ovšem kromě toho i dvě spolehlivé africké jistoty. Russel Wheller, geodet z Jihoafrické republiky, a Ian Bennewith, zástupce firmy Leica a jeho měřící zázrak GS16.

Sotva nás vyplivlo letadlo na letišti O. R. Tambo, vyrazili jsme k vodopádu. Zatím to ale vypadalo, že nám štěstí přát nebude. I v samotném Johannesburgu byly dobře patrné stopy po záplavách z před dvou dní. Jak to asi bude vypadat v srdci dračích hor?

I v horách pršelo. Do kempu jsme přijeli k večeru, když se z šedé oblohy déšť jenom lil. Na dohled jsme měli masiv Amfiteátru, ze kterého Tugela Falls padá. Byl skrytý za závojem dešťových provazů. Samotný vodopád se skrýval za okolními kopci. Abyste ho viděli, musíte si udělat sedmikilometrový výšlap údolím řeky Tugela. To bylo ale ještě před námi.

Za bušení deště jsme rozdělali oheň a Russel s Ianem nám předvedli jiohoafrickou pohostinnost. Braii je v JAR nikoliv zálibou, ale stylem kempování, a tak náš grill doslova přetékal klobásami boerwors, masem, chlebem na gril a zeleninou. A stoly pod přístřeškem pak skvělým vínem, pivem a pro kuráž postavit se dešti v soutězce řeky Tugela i českou slivovicí a jihoafrickou brandy.

A tak jsme grilovali, popíjeli a spřádali plány pro příští dny. Jestli bude pršet, nebude to vůbec lehké...