Na úplném jihu

11.02.2019

Martin Šíl

Nejjižnější místo afrického kontinentu je dalším zdrojem omylů. Možná stejně častých jako u "dvoubarevných" nosorožců. Hodně lidí si myslí, že je to Mys dobré naděje, ale kdepak. To musíte ještě níž.

Nejjižnějším bodem africké pevniny je Střelkový mys. Je to místo ještě osamělejší než Mys dobré naděje. Divoké, krásné a osamělé. Nejsou tu takové davy jako na jeho savnějším kolegovi. Možná i proto, že cesta sem nevede kolem žádného vyhlášeného parku ani velkým městem. Musíte projet prázdnou pustinou. O to víc vás Střelkový mys odmění.

Co mě se líbilo, byla opravdová divokost toho místa. Ze břehu ani nevypadá jako opravdový mys. Žádný výběžek, jen rozeklaná skaliska. Ale opírá se do vás silný vítr, není žádné teplo (byl říjen) a to, co vidíte, vám připomene význam slova pustina. I na souši i na moři. Zdejší vody jsou zrádné. Mísí se tu dva oceány. Atlantický a Indický. Moře je známé zrádnými proudy a výskytem tzv. obřích vln. Ty mívají i 30 metrů. A jak jsem řekl, protože cesta sem nevede rovnou z letiště, není tu moc lidí, což mám rád.