Sloní koupání

04.11.2018

Že sloni milují vodu, je známá věc. Sledovat je při vodních hrátkách je zážitek, který se neokouká. I kdybyste to viděli stokrát a tisíckrát, stejně neodoláte, a budete se s úsměvem a sem tam s otevřenou pusou dívat, jak si užívají lázeň.

Narazit na osamělého slona, který dovádí ve vodě, není úplná vzácnost. Je zajímavé, jak si tak velké zvíře koupel užívá. Někdy vážně dovádí jako děcko. Když ho pozoruju, mám za to, že takhle nějak musím vypadat já, když skáču do vysokých vln u St. Lucia na břehu Indického oceánu. Váha by na to byla...ještě ten chobot.

Něco docela jiného ale je potkat velké stádo, které se uprostřed sucha chladí v napajedle. Pro slony bezva, pro pozorovatele paráda. Ale ostatní zvířata z toho musejí pít. A to slony jaksi nezajímá.

Sloni to s tím pitím mají totiž trochu jinak než ostatní zvířata. A tak je jim šuma fuk, jestli zrovna tohle napajedlo změní v bahniště. Přišli se sem zchladit a naházet na sebe bláto.

Někdo má představu, že sloni jsou majestátní a důstjní v každém okamžiku. Většinou tak působí, hlavně, když je potkáte při pěším výletu bušem. Jenže jakmile se jich objeví pořádná horda u vody a bahna, důstojnost je tatam. Strkají se a předbíhají. Troubí na sebe a mávají ušima i choboty, někdy se i poperou. Zkrátka - je to mela.

Někdy si taky povíme, jak to vypadá uprostřed buše, kde není takový nával a kam se přišli doopravdy napít. To je pak úplně jiná zkušenost.