Siesta

17.04.2020

Že si v Africe nedopřávají siestu jen lidé, ale i zvířata, to je fakt, který netřeba opakovat. Vlastně zvířata jsou v téhle činnosti mnohem lepší než my. Úplnými virtuozy odpočinku jsou lvi. Hlavně samci.

Občas máte kliku a na nějakého samce pečlivě si užívajícího odpočinek narazíte. V písku Kalahari se takhle povaloval jeden hned u cesty. Pod stromem strženého gemsboka, odpočíval s plným břichem. Tak jsme zastavili a kochali se tím pohledem. Lev se tvářil, že o nás neví, ale věděl moc dobře, že ho okukujeme. Sem tam se převalil na hraně stínu, který mu poskytovala akácie, a po očku mrknul směrem k našemu autu.

Plynuly poslední srpnové dny. V noci bylo velmi chladno, teplota padala až pěti stupňům, občas i níž. Přes den ale slunce hřálo jako pominuté, takže dopoledne celá poušť vděčně přijímala teplo, které odpoledne začalo vadit a po setmění se po něm zase stýskalo.

Mám rád tyhle dny, kdy si užijete chlad i horko. Mám rád jasné dny nad pouští, kdy se těšíte, kdo vás potká. Třeba lev, který si užívá siestu.