Po letech je zpátky...

29.07.2019

Za tři týdny budu po letech zpátky na místě, jehož část se ke mě vrátila právě dnes. Zní to šroubovaně, ale právě dnes jsem po letech držel v ruce kámen, který jsem si vzal na památku u vodopádů v poušti.

Augrabies Falls jsou opravdové vodopády v opravdové poušti. Leží na řece Oranje na jižním cípu Kalahari. Je to místo, kde na mě poprvé promluvila Afrika. Místo, kde jsem poprvé ucítil, že jsem s ní spojený. Už to je šestnáct let. Abych na poušť u vodopádů nezapomněl, vzal jsem si z písku kámen. Ten se mnou potom léta "žil". Měl jsem ho stále v kapse. Každý den.

Jednou jsem si ale uvědomil, že nevím, kde je. Kapsy prázdné. Bylo mi to líto. Moc, ale svět se točí a Afrika zas není tak daleko. Nedávno jsem o tom kamínku psal a znovu si uvědomil, že je to opravdu škoda, nemít ho u sebe.

A dnes se to stalo. Vysypával jsem květináč, jehož obyvatelka zahynula na nedostatek světla. V naší dlouhé chodbě je vážně tma. A když jsem vybíral střepy ze dna, ty, které kryly otvory květináče, KUK! Z měkké hlíny vypadl můj kámen! Musela ho tam, ovšemže omylem, dát Jana, když kytku přesazovala a potřebovala vhodné věci na dírky... Neuvěřitelné! Ten kámen čekal několik let v květináči, aby mi v červencovém podvečeru připomněl, že se vracím tam, kde všechno před 16 roky začalo.

Mám ho zpátky v kapse. Zítra se mnou začne tábor pro malé zálesáky. A jen o málo víc než tři týdny bude trvat, než se vrátí tam, kde jsme se potkali. Přítel, který se ztratil a znovu našel.