Oheň

15.11.2019

Je to jedna z nejbáječnějsích věcí na toulkách kdekoliv. Ušlí po dlouhém dni se utáboříte a rozděláte oheň. To prastaré kouzlo, které fascinuje, láká, přitahuje a pomáhá.

Na poslední africké vycházce jsme si ohně užili dosyta. V chatkách, které jsou pro trekaře přichystané na noc, je vždycky dost vody a dřeva na oheň. Když jsme si vytáhli matrace na kameny před chatkou, mohli jsme si užívat pohled na hasnoucí oblohu na pozadí praskajícího ohně. Na roštu stála ta nejafričtější konvice, jakou můžete použít. Z tenkého pozinkovaného plechu, přesně taková, jakou možná používali búrové před lety...

A tak jsme seděli, mlčeli, upíjeli červené víno a vstřebávali tu neobyčejnou atmosféru. Než padla tma, ještě jsme ulovili pár obrázků, a když pak padla úplně, byl čas na dobrou brandy. To už bylo v plecháčcích místo po kávě a v hlavách dost prostoru na noční příběhy.

Usínat a vstávat s ohněm, který  uvaří vodu na kávu, to je panečku věc. Ať jsme v Krušných horách nebo v Africe, je to stejné. Stejně skvělé.