Na člunu po Okavangu

10.11.2018

Okavango je neobyčejná řeka. Její delta je široká a plná života. Jenže na rozdíl od mnoha jiných řek se Okavango nezozlévá do oceánu, ale do písků Kalahari. Mizí v nich, aby dala život nepřebernému množství zvěře.

Když se chcete vyhnout proslulému parku Moremi, který leží na deltě řeky Okavango, stačí jet kus na sever proti proudu. Tam si můžete užít na člunu na mnoha ramenech té báječné řeky. A nemáte kolem sebe tolik dalších lidí (my tam byli sami) a ještě ušetříte, protože pobyt v Moremi je poměrně drahý (100-150 USD na noc).

Na břehu Okavanga jsme strávili dva dny. A dopřáli jsme si projížďku dopolende i před soumrakem. A musím upřímně říct, že hodiny strávené na lodi patří k mým nejinteznivněším zážitkům z Afriky. Sedíte v loďce a kolem vás je čistá divočina. Krajina plná vodích ptáků, ale i hrochů, krokodýlů a slonů.

Překvapivě právě sloni byli nejplašší. Potkali jsme jednoho. V rákosí, které bylo přes tři metry vysoké. Sotva nás uviděl, vzal nohy na ramena. Velká škoda, ale alespoň na chvíli jsme ho viděli. Pěkný velký samec.   

Co mě při focení z loďky překvapilo - jak složité bylo udělat slušnou fotku. Vlastně je to logické, ale ty nejlogičtější věci překvapují nejvíc. Jak se loďka koléná na vodě, přibližuje se a vzdaluje od toho, co fotíte...hrozně složitě se zaostřuje. Máte hloubku ostrosti třeba jen pár centimetrů...ale za tu chvilku, která uplyne mezi zaostřením a cvaknutím, se loďka posune třeba o 10 cm. A je průšvih :-)

Ale jak jsem řekl. Byl to neobyčejný zážitek. Několikametrové rákosí a šáchor (papyrus). Spousty vody, ramen, že je ani nespočítáte a bezpočet vodní havěti. Nádhera. Vřele doporučuji.