Miliónové housenky

09.01.2019

Martin Šíl

Je to zajímavá věc, tyhle housenky. Říká se jim Mopane worms, podle stromu, jehož listy mají nejraději. Jsou to krásná zvířátka. Obývají velké oblasti na jihu Afriky a jejich "chov" je důležitou součástí tamních ekonomik. Když je lidé chtějí jíst, musejí je usušit.

Housenky jsou larvami nočního motýla gonimbrasia belina z čeledi martináčovitých. Je to velký motýl - cca 14 centimetrů. Larvy se za život 5x "převléknou", aby se nakonec zakuklily v zemi. Vylíhlý dospělec nepřijímá potravu, žije jen asi tři dny, aby se rozmnožil. Pak umírá. Jednou jsme se probudili a celý kemp byl doslova posetý uhynulými martináči...

Jak už jsem psal, housenky se před konzumací "ždímají" a suší nebo praží nad dřevěným uhlím. Pak se můžou chroupat jako chipsy nebo se vaří jako maso. Pro nás to nevypadá vábně, ale je to velmi výživné. Housenky prý mají víc bílkovin než hovězí maso.

Housenky jsou velmi důležitou součástí afrického života. Ekonomicky významnou položkou rozpočtu JAR, Botswany i Zimbabwe. V Botswaně si jich dokonce váží natolik, že je dali na pětipulovou minci. Říká se, že na 4000 hektarů v okolí města Messina v JAR sežerou housenky mopane za šest měsíců 13x více zeleně než sloni v nedalekém Krugerově parku za rok. A vyprodukují také 8x víc exkrementů.

Osobně jsem ochutnal jen sušenou variantu. Na vaření jsem neměl odvahu. Ale láká mě to zkusit. Ty sušené chutnají jako nasládlý popel. Nic moc, ale taky žádná nechutnost. Až se potkáme na nějakém vyprávění, rád vám dám ochutnat.