Město tučňáků

22.03.2019

Martin Šíl

Jmenuje se Simon´s Town a hlavními obyvateli jsou tučňáci. Ne, že by tam nežili lidé, ale kolonie tučňáků má takové výsady, že je to zkrátka jejich město. Poprvé jsem tam byl v roce 2003 a od té doby se dost změnilo.

Asi jezdí každý rok víc a víc turistů, protože tam, kde jsme chodívali pískem, se objevily dřevné chodníky se zábradlím. Pořád můžete procházet kolonií, ale dívat se lze jen zpoza zábradlí. Že byste sešli k vodě, to je úplně mimo pravidla. Přitom my se při té první návštěvě s tučňáky koupali. Pravda - mimo hlavní kolonii, ale koupali. Byla to krása. Sedět v laguně klidné vody a koukat se, jak kolem vás skáčou do vody a zase se vracejí.

Říkal jsem, že ve městě mají tučňáci výsady. Vlastně je to tak, že můžou všechno. Lidé jim nesmějí ubližovat ani ničit hnízda a podobně. Zní to fajn a rozumně, ale představte si, že vám léta budovanou zahrádku osídlí tučňáci a rozryjí ji norami. Všechno má dvě strany. Špatně zavřete dveře od domu, a už se vám tučňák koupe v záchodové míse :-)

Na druhou stranu - lidé v Simon´s Townu to berou jako normální. Mají tyhle tvory rádi. Já pořád vzpomínám na onu tučňáčí koupel a je mi líto, že už ji asi nezopakuji. Je to těžké. Když povolíte s regulací, vždycky se najde magor, co všechno podělá. Ale co. Návštěva tučnáků je zatím pořád skvělý nápad. Kdybyste se tam mihli, pozdravujte je.