Křovácká obrazárna

03.12.2018

Martin Šíl

Zrovna jsem konečně přivezl fotky z výstavy ve Dvoře Králové, která skončila už v červnu (popravdě mi je přivezl kamarád, jsem ostuda). Jsou to fotky z nádherného místa v severní Namibii. Tak si o něm něco povězme. Údolí Twyfelfontein je opravdu jedinečné.

Leží v teritoriu nazývaném Damaraland. V jazyce Damara, který je ve stejné rodině jako křovácké jazyky, se jmenuje |Ui-||Ais. Znamená to Skákající napajedlo. Voda byla totiž v údolí vždycky velmi vzácná. Nikdy nebylo jasné, zda a kde se objeví.

Údolí Twyfelfontein
Údolí Twyfelfontein

Už před 6000 lety tohle neobyčejné místo obývali Křováci. Údolí jim sloužilo jako rituální místo. A právě pro vykonávání rituálů, obřady, ale také vzdělávání mladých příslušníků kmene sloužily skalní rytiny.  Dodnes jich tu zbylo na pět tisíc. Ničí je teplotní eroze. Ze skal se vlivem střídání horka a chladu odlupují tenké desky i velké bloky, takže není patrné, v kterých místech rytiny původně ležely. Působivé jsou ale všechny. Velké i malé nenápadné, velké jen pár centimetrů.

Žirafa vykukující ze stínu
Žirafa vykukující ze stínu
Nenápadná, jen pár centimetrů velká rytina antilopy
Nenápadná, jen pár centimetrů velká rytina antilopy

Bílý člověk přišel do údolí až s druhou světovou válkou. Ovšem v roce 1965 znovu odchází. Z doby krátkého bělošského osídlení pochází i jméno Twyfelfontein. Znamená to Nejistý pramen, podobně jako v jazyce Damara.

Spatřit můžete i dvě zajímavé rostliny. Tou jednou je welwitchie podivná. Rostlina, která údajně žije stovky a možná i tisíce let a roste jen v poměrně malé pouštní oblasti Angoly a Namibie. Má jen dva listy, které ovšem bývají roztřepené a vypadají, jako by jich bylo mnohem víc. Její kořen může dosahovat i 15 metrů hluboko a zakončen je třímetrovým tenkým "bičem". Neobyčejná kráska.


Druhou rostlinou je myrhovník. Strom, jehož pryskyřice byla jedním z darů, který přinesli mudrci (králové) Ježíškovi do Betléma. Opravdu omamně voní. Křováci a Damarové ji používali jako parfém.


Údolí je neobyčejné místo, kde po tisíce let vládne poušť, na kterou je bílý i černý člověk krátký. Jen národ malých mužů s ní dokázal žít.