Kapsy plný šutrů

06.04.2020

Můžete je mít i vy. Když budete v Namibii, zkuste si zajet k pohoří Brandberg. Jsou to krásné kopce sopečného původu v namibijské poušti. A kdy se k nim budete blížit od západu, od moře, kolem cesty najdete něco, co jsem zatím jinde nepotkal. Samoobsluhy s kamením.

Nemůžete je minout. Na krámky s kameny upozorňují figuríny všemožných tvarů. Pokroucené postavy lidí, ale třeba také nosorožci a jiná zvířata. U nich jsou v písku a štěrku i stoly a stolky z pneumatik a všeho možného doslova přetékající kamením. A ne ledajakým. Krásné polodrahokamy všech barev. Surové ametysty, křišťály, citríny a dokonce i granáty. Ale i překrásná žula nebo růžičky sádrovce. Opravdu krása překrásná.

Na pneumatikách i stolcích, a dokonce i na brašně zavěšené na přístřešku je stejný nápis. "Jestli se vám něco líbí, vezměte si to. Je jedno co a kolik. Ale prosím, nechte mi tu nějaké peníze, potřebuju něco jíst."

Chodíme, kocháme se a já si užívám tu nádheru. Už na základce jsem miloval minerály. Moc je neznám, ale tu krásu obdivuju dodnes. Vzal jsem si jeden malý krystal ametystu. Hodně podobný těm, které občas vykopem na naší chaloupce na Černém Potoce. V mošně pak nechal pár randů. No a poté jsme nastoupili do auta, vyměňovali si pocity a mířili dál k horám.