Jeff

19.06.2019

Někdy se setkáte s lidmi, o kterých pak přemýšlíte měsíce a roky poté. Já jsem takového člověka potkal u jeskyní Echo Caves na severu JAR. Má tam malé muzeum pod širou oblohou. A lidem, kteří přijdou na prohlídku, vypráví, jak vidí svět.

Jeff v muzeu vypráví příběhy. O sobě, jak se z bohatého chlapa stal majitel malinkého muzea, které ani nemá střechu. O tom, že potopa světa doopravdy byla. Má na to důkaz - otisk malého listu ve fosilizovaném bahně. Voda se vážně vylila z břehů a zalila pevninu, jak jinak by se mohl list otisknout do bláta? A nebo o tom, že kdysi dávno nebyli v Africe žádní chudí. Jak to? Velmi prostě. "Bůh nám dal hlínu, stromy, rákosí a sisal. A taky mozek, abychom si uměli poradit. Z těchhle věcí si každý mohl postavit dům. Malý a prostý, ale dům, takže nikdo nebyl chudý," říká a dívá se vám do očí. A vy rozumíte. A jako důkaz před vámi stojí malinký rondavel, který postavil on sám, když budoval své muzeum.

Celé muzeum je schované pod velikým skalním převisem. Je to vlastně jeskyně, které se zhroutila jedna stěna. Jako důkaz tu stojí veliký krápníkový sloup. Stalagnát, který musel růst stovky tisíc let. Na to ovšem Jeff odvětí, že to sice podle rychlosti, s jakou krápníky přibývají, vychází, ale on vlastně nevěří, že je Země tak stará. Podle něj má maximálně 4000 let. Pokrčí rameny a řekne, že tohle si prostě musí nějak přebrat...

Kdybyste se náhodou ocitli v těch končinách, nepropásněte návštěvu v Jeffově muzeu. Přivítá vás sdělením, že pod tímhle převisem našli útočiště lidé ze tří kmenů. Bapedi, což je jeho kmen, Křováci a bílí, což je váš kmen. Dozvíte se spousty věcí o životě lidí Bapedi. O tom, jak iniciovali mladé chlapce, jak uchovávali jídlo. Nebo jak se Křováci zahřívali v popelu. Ale hlavně se ptejte Jeffa. Ptejte se a povídejte si s ním. Vážně to stojí za to.