Hvězdné nebe nad hlavou

04.02.2019

Martin Šíl

Je neznámé, ale krásné. Na první pohled mnohým připadá, že severní obloha je mnohem pestřejší, ale je to jen tím, že naše Velké vozy, Draky, Honící psy a další souhvězdí dobře známe.

nebe nad Kalahari
nebe nad Kalahari

Jenže když si jižní oblohu chvíli prohlížíte, poznáte, že je stejně malebná jako ta severní. Ostatně - hvězdy na tmavém nebi se neokoukají nikdy. A když máte štěstí na krajinu bez světel, je to zaručený způsob, jak strávit většinu noci.

Zjistíte, že i na jihu jsou vidět některá naše souhvězdí. Třeba Orion, Býk nebo Plejády, kterým se tady říká Seven Sisters. Jen třeba Orion chudák "visí" hlavou dolů. Ikonické souhvězdí jižní oblohy - Jižní kříž - vlastně nijak ikonicky nevypadá. Většinu roku se krčí nízko nad obzorem, ale když se podíváte někdy hodně v noci, třeba kolem čvrté, páté, povyskočí poměrně vysoko.

Bývají to chvíle pro nenapravitelné romantiky. Sedíte v trávě nebo v písku, hlavu zakloněnou a oči dokořán. Na míle kolem vás třeba ani živáčka. A nad vámi něco, co vám do mysli píše velkými písmeny pravdy o světě. Bývají to silné chvíle. Ovšem všechen patos odplaví první doušek brandy. Co ale odplavit nemůže, je to vědomí, že by bylo fajn umět dělat jenom dobré věci.