Dva velcí

14.04.2020

Občas přichází prchavý okamžik, kdy se dějí věci. Krátká chvíle, kdy můžete vidět nevídané. Takovu chvilku jsme zažili v březnu v Namibii, když se potkali dva velcí ptáci. Z našeho pohledu to vypadalo, že míří rovnou k sobě.

V dálce se k sobě blížili hadilov písař a drop kori. Dva opravdu velcí ptáci, které společně uvidíte opravdu jen výjimečně. A jak jsem psal, z našeho úhlu pohledu to vypadalo, že míří přímo na sebe. Hadilov - dravec, který umí tančit nejen s hady, ale i lovit ptáky - a drop kori - nejtěžší létavý pták Afriky. Schylovalo se k setkání velikánů.

Perspektiva je ale věc, která mate lidské oči. Ptáci se míjeli, i když ne příliš daleko. Nekonal se žádný boj ani střet. Zajímavé bylo, že i když měl podle mě kori váhovou převahu, byl to on, kdo se naježil a nervózně se čepýřil. Možná zafungovala hadilovova aura dravce, kdo ví. V každém případě zůstalo u čepýření.

Trvalo to jen pár desítek sekund. V pozadí se popásaly impaly a gemsboci a žirafy spásaly čerstvé listí v korunách akácií. Nic se vlastně nestalo. Přesto jsem měl radost. Díky za ni.