Dítě z Taungu

20.02.2019

Martin Šíl

Je to moje druhá největší africká láska. Australopitéci a všechno kolem nich mě vzrušuje a přitahuje. Ta malá stvoření chodila po stejné zemi jako já, když slétnu na jih. Kdykoliv mám možnost, jedu tam, kde po nich zůstaly stopy.

Není proto divu, že jsem se hned při první cestě do Jihoafrické republiky vydal na místo, odkud vzešel úplně první australopiték. Do dolu v městečku Taung, kde vykoukla na světlo světa lebka tvora, který na dlouhá destiletí rozdělil věděcký svět. Vznikla nerozlučná dvojka. Raymond Dart a Taung´s baby. Byl to báječný pocit. Procházet se tam a představovat si, že se tady všude potulovali ti malí tvorové.

Vědci dlouho hledali tzv. chybějící článek. Tvora, který by pojil člověka s opicemi. Tvora, který by dokazoval, že máme společného předka, jak předpověděl Darwin. Ten chybějící článek přišel na svět veselým způsobem. Raymond Dart se chystal na svatbu svého přítele, když mu zrovna přišly bedny s fosiliemi z lomu v Taungu. Jeho paní se tuze zlobila, když neodolal a otevřel je. Vždyť přijdou pozdě! Raymond nedbal a zběžně prohlížel alespoň to, co bylo vidět na vrchu. A hned na vršku první bedny leželo něco, co způsobilo, že málem na svatbu neodjel. Lebka tvora, který v roce 1925 poznal svět jako Taung´s baby. Chybějící článek. Australopithecus africanus (jižní opice z Afriky). 

Dart byl spokojený. Našel, co bylo hledáno a byl skálopevně přesvědčený, že má pravdu. Vědecká obec volala po důkazech. Dart odvětil: "Přečtěte si můj článek v Nature". Chtěli další fosilie. Na to odpověděl, že on už svůj díl práce odvedl. Je řada na někom dalším. Ovšem čekání na dalšího australopitéka mělo trvat 22 let. A o tom příště.