Coco

28.12.2018

Martin Šíl

Prohlíželi jsme si křovácké malby nedaleko vodopádu Tugela Falls. Bylo dopoledne. Pod námi malá vesnice, která se jmenovala Kanibals. A jako průvodce (bez něho se k malbám nesmí, lidi je ničili) kluk z téhle vesnice, co tvrdí, že už to nedělají.

Věříme mu. Ale mnohem víc nás začne zajímat, když nabídne, že nás vezme k šamanovi. Je tu oblast, kde žil a ještě žije národu Zulů, takže by to mohlo být zajímavé. Všichni souhlasíme, domluvíme cenu a čas a těšíme se.

Ve smluvený čas jsme čekali na parkovišti a vyrazili k šamanově domu. Auta jsme nechali na zahradě jednoho domku a pěšky šli asi dvacet minut k jinému stavení. Tam jsme čekali, až se šaman Coco rozhodne, jestli nás přijme. A když souhlasil, vstoupili jsme do malého rondavelu (ta kulatá chatka, co znáte z obrázků) a čekali. Náš průvodce si sedl na zem, my měli lavice. Byli jsme hosté.

A když přišel šaman, tak i překvapení. Byla to totiž žena.

Mohli jsme se ptát na všechno, co nás napadlo. A mě zajímalo, jestli to bylo vždycky běžné, aby šmanila holka. A prý bylo. I Tahle Coco už si vychovává nástupkyni. Prý od mala věděla, že je vyvolená a stane se šamankou.

Na zemi vedle sebe měla spoustu věcí, co vypadaly jako binec, ale asi nebyly. Pet lahve a zavařovačky s tekutinami, hadříky, nože, kůže. Zkrátka šamanské nezbytnosti.

Pěkné bylo, když se jí jedna kamarádka zeptala, jestli umí připravit nápoj lásky. Coco se usmála a pověděla, že taková pěkná žena přece nic podobného nepotřebuje.

Měl jsem z toho setkání smíšené pocity. Na zdi viselo potvrzení, že smí vykonávat tuhle profesi. A bylo tam napsáno, že se jmenuje tuším Cristine. Tak proč Coco? Že by šamanský titul? Ale kdepak. Coco znamená "babička" :-) Prostě měla léta.

Na nějaké intimnější povídání nebyla vhodná chvíle, ani moc randů jsem u sebe neměl. Ale co. Jezdím na tohle místo docela často, třeba ke Coco ještě zajdu. A třeba mě přesvědčí, že na jejím šamanství je víc než autenticky vypadající binec a pěkná gesta na fotkách. Vlastně - ano, vrátím se k ní. Coco, těš se. Už vím, na co se zeptám.