Brom, Stanley, Brusel

13.06.2019

Mám za sebou cestu do dvou míst spjatých s Johnem L. Bromem. Práce na výstavě a filmu začínají nabírat na finálních obrátkách, a tak je nutné jezdit, natáčet a sbírat materiály. Přesně to jsem dělal jak v Bruselu, tak v Paříži.

Do Bruselu jsem jel na pozvání kolegy a kamaráda Ramóna Jimenez Fraile. Je to Španěl, který pendluje mezi svou domovinou, Portugalskem a Belgií. Hodně se zajímá o osudy Henryho Mortona Stanleye. Legendárního objevitele. A právě kvůli zájmu o něj jsme se dali dohromady. Ramón mi napsal, protože ho velmi zajímají filmy, které ze svých cest o Stanleym natočil John L. Brom. Slovo dalo slovo, a byl jsem na cestě. Budova za Ramónovými zády je Royal Museum for Central Africa, které leží nedaleko Bruselu v Tervuren. Tam jsme jeli, abychom Broma a jeho práci, představili. Uvidíme, jak se naše vztahy vyvinou dál. Brom je přece jen velmi úzce spjatý jak s Belgií, tak s Kongem i Stanleyem. Byl prvním cestovatelem, který zopakoval jeho tři nejdůležitější cesty.

Muzeum je veliké a plné moc zajímavých věcí. Mají tam například kánoi, kterou vyrobili pro návštěvu belgického krále Leopolda. Unesla 3,5 tuny nákladu! Je dlouhá, předlouhá. A krásná.

Je tam ovšem i mapa se všemi důležitými expedicemi, které zmapovaly Kongo. A teprve tam si člověk uvědomí, jak obrovská je to země a kolik odvážných lidí ji objevovalo. Ten sloupec vlevo mapy jsou jména těch odvážlivců. Byly jich desítky.

Belgické dobrodrůžo bylo moc fajn. Ramón je báječný chlap nadšený a zapálený. Má za sebou několik knih a v rukávu námět na film tak krásný, až mi jde mráz po zádech, když na to pomyslím. Týká se samozřejmě Stanleye a jeho afrických cest. Ale i jeho nenaplněné lásky, jedné lodi a mlčení. Rád by, abych mu s tím filmem pomohl! A to je teprve bájo.

Když jsme o tom příběhu mluvili, v jeho pracovně, podal mi fotku, na které byla mladá dáma. Tenhle obrázek měl u sebe, když přecházel z východu Afrického kontinentu na západ. Tři roky putování, kdy netušil, zda už příští den nevypustí duši. A já ten obrázek držel v ruce!

Neuvěřitelně se na tu práci těším.