Boteti - řeka v poušti

04.02.2019

Martin Šíl

Leží uprostřed Botswany. A když stojíte na břehu, připadáte si trochu jako v ráji. Jen vám nejde do hlavy, jak je možné, že v moři písku teče opravdová řeka.

Jedna část řeky Boteti tvoří západní hranici národního parku Makgadikgadi Pans. Abyste se do parku dostali, musíte se nechat převézt. Naloží vám auto na přívoz a za 200 pula vás svezou k bráně. Když se chcete vrátit, stojí to zase 200 pula. Asi 440 korun. No nekupte to, když je to tak výhodný.

Odmění vás ale ta podívaná. K řece jen to pár kilometrů. Možná jen dva tři. Jedete ale opravdu hlubokým pískem. Bez auta 4x4 je to marná snaha. A pokud nemáte double cab jako třeba Hilux nebo Navaru, je to sice lepší, ale taky marné. Řeči o tom, že eletronicky řízené čtyřkolky typu Nissan X-trail a cokoliv dalšího, co má jen čudlíky a tlačítka místo přádné páky, si v tomhle terénu poradí, jsou jen zbožným přáním. Nicméně k řece náš čudlíkový vůz dopravil. A byl to zážitek.

Z vyprahlých písků sjedete po svahu ke korytu řeky, která jako by se zjevovala odněkud z tajemna. Voda v té poušti působí trochu nepatřičně, nicméně dokládá, že to opravdu zázrak. Najednou je kolem vás život. Na suchém stromu číhá orel jasnohlasý. Kolem pobíhají nervózní pakoně a co mě úplně dostalo - na hladině pluje osamocený pelikán a loví až voda odstřikuje.

Terén u vody je tvrdý, nemusíme se bát, takže si užíváme. Kus po proudu sedí na zemi velká skupina marabu. Ví čert, co tu tropí. Na břehu těsně nad vodou dva rybaříci. Zkrátka živo. Sledujeme ten vodní svět uprostřed pouště a kocháme se.

Asi hodinu jsme si užívali život na břehu Boteti. Pak jsme se rozjeli dál. Ovšem jen pár metrů. Sotva se cesta odlepila od říčního dna, zapadl náš vůz do písku. Trvalo to hodinu, než jsme se vyprostili. Pohon 4x4 s čudlíky a automatikou na všechno možné zoufale předstíral činnost, ale vždycky, když byl nejvíc potřeba, rozsvítilo se světýlko s nápisem, že selhal a že se tedy pojede jen na předek. No jo, no. Moderní technologie. Do Kauflandu na nákup dobrý. Taky v reklamě to pěkně vypadá. Ale v poušti... Moje chyba. Už ji neudělám.

Ale to pokoukání na řeku v písku stálo i za tohle trápení.