Barevný fešák

20.04.2020

Je to opravdu moc pěkný pták. Jmenuje se turako a už jsem psal o jeho šedém bratranci, který podivně křičí a říkají mu "go away bird". Tenhle je  mnohem barevnější a je také mnohem těžší ho potkat.

S ptáky v Arice je to zajímavé. Už jsem to asi zmiňoval, ale okřídlenci menší než marabu nebo orel mě při prvních cestách nezajímali. Vyhlížel jsem ta velká opravdová zvířata. Až mnohem později jsem poznal, že menší a nenápadná jsou úplně stejně krásná a zajímavá. A že pohled na malého ptáčka může udělat stejnou radost jako pozorování lva na kořisti. Samozřejmě, že šelmy mají pořád to neopakovatelné kouzlo, ale ptáci - ti jsou tak zajímaví, že by byla věčná škoda je přehlížet.

Kamarádi, se kterými vyrážím a kteří jsou v Africe třeba poprvé, si mě kvůli tomu často dobírají. Letos v únoru jsem byl v Africe s mým Martínkem a s námi i kamarád Jirka. Ten si do deníku jednoho dne napsal lakonickou poznámku - Mínusy dne: rodiče jsou birdwatcheři!

Jenže když pozorujete někoho tak půvabného, jako je tenhle turako lesklohlavý (Tauraco porphyreolophus), nemůžete, než ho obdivovat. Je o něco větší než naše straka. Na délku asi 40 cm. V JAR mu říkají Purple-crested turaco. Není tak běžný, jako jeho šedý příbuzný, takže když ho potkáte, je to radost. A pozor - je to národní pták Svazijska.

Tyhle snímky jsou z úplného jihu Krugerova parku. Na stromech nad campsitem v kempu Pretoriuskop nám přelétali asi čtyři turakové. Nemohl jsem je nevyfotit. Kdo ví, kdy je potkám znovu... Až se to stane, oslavím to doboru brandy.