Baobab

12.07.2019

Je hodně věcí, které jsou pro Afriku ikonické. Baobab je jednou z nich. Abyste tyhle majestátní stromy viděli, musíte buď dostatečně na jih nebo dost na sever. Několik z nich je proslulých. Livongstonův baobab u Viktoriiných vodopádů nebo ten u ústí Konga, v němž nocoval H. M. Stanley. Každý ví, že jsou veliké, ale jen málokdo si dovede představit jak. Dokud je nepotká.

Tyhle fotky jsou sedm let staré. V únoru 2012 jsme se podívali do botswanského parku Chobe. Zažili jsme tam nevšední večery se slony tichými tak, že by jim myš mohla závidět. Jeden přišel na jediný krok od stanu. Byl jsem uvnitř a díval se vchodem ven. Viděl jsem jen tmu. A ta tma byla sloní noha. Neuvěřitelná chvíle.

Taky jsme hledali skalní malby. A potkali veliký baobab.

Jeho kmen měl průměr několik metrů. Nechce se tomu věřit, ale je to pravda. Jasné je to hned, jak uvidíte pět dospělých kluků před ním. Nádherný strom, který toho hodně pamatuje.

Pohled na mohutný baobab se jen tak nezapomíná. Stejně tak i to, když se dotknete jeho kůry. Nebo když vykvete. Taky malé baobaby jsou krásné. Vlastně jsou tyhle stromy báječné za všech okolností. Ale pamatujte, co zpívá v jedné velmi staré písni Jarek Nohavica - "Jestli ale narodíš se stromem baobabem, tak budeš stromem baobabem nejmíň tisíc let."