Aloe

05.12.2019

Není aloe jako aloe. Tohle nebude o té do mastiček, sprcháčů a bůhvíčehoještěvšeho. Tohle povídání je o vznešené dámě hrdě se tyčící v poušti. Je to nádherná rostlina. Vznešená, krásná a užitečná.

Jmenuje se aloe rozsochatá (Aloe dichotoma) a je to nejmohutnější z aloí. Na výšku může dorůst až osmi metrů a kmen může mít na bázi kolem metru. Expemplář na fotce je z jižního cípu Kalahari. Kmen měl poctivý metr, výška odhadem 5-6 metrů.

Je to dlouhověká a velmi pomalu rostoucí rostlina. Jen dvacet let jí trvá, než ze vzpřímeného kmene vyraší první větve. Zářivě žluté květy se na ní objeví ve věku 20-30 let.  Dožít se může prý 400 let. 

Velmi často jsou její větve plné ptačích hnízd. Rádi je totiž využívají snovači pospolití. Stavějí si společná hnízda, aby se lépe chránili před pouštním chladem. A věřte, že zima umí být v Kalahari pořádná. Letos jsme zažili pár nocí, kdy byl (jak říká kamarád Zdeněk) "každý průduch po zásluze potrestán".

Její kmen je neobvyklý na omak. Není to dřevo. Je to, jako byste se dotýkali listů tvrdého papíru. Zvláštní pocit. Když u ní stojíte, cítíte ty věky, které stojí v poušti. Kořeny hluboko v písku, chrání každou kapku vody, která se k ní dostane. Celý ten "strom" je prostě překrásný.

Až budete mít příležitost, pohlaďte ji. Ona je poušť, čas i krása.