Africký kolibřík

16.01.2019

Martin Šíl

Když jsem jsem poprvé řekl jedné kamarádce, že v Africe poletuje malý ptáček, co vypadá jako kolibřík a jmenuje se strdimil, myslela si, že si z  ní dělám legraci. Smála se a kroutila hlavou, co si ještě vymyslím. Ale já si nevymýšlel. Ten ptáček tam vážně lítá. A není sám. Je jich tam spousta druhů. Jenže jsou maličcí a hrozně hbití, takže i když jich vidíte víc, dobře je vyfotit, je těžké.

Mě se to konečně povedlo v Botswaně v kempu, který se jmenoval tuším Tiijan´s. Leží na břehu řeky tvořící hranici parku Makgadikgadi, kam jsme se chystali. Mají tam takovou pozorovací plošinu, kolem které rostou husté keře. A v těch se proháněli tihle strdimilové. Při troše trpělivosti byla šance na obrázek. A ten se nakonec povedl.

Nejsem odborník na strdimily, ale podle toho, co jsem četl, by to mohl být strdimil mariquaský. Ten je rozšířený od Etiopie až po Jihoafrickou republiku.

Bylo to pěkné setkání. Takový příslib, že se časem povedou i obrázky dalších strdimilů. Tak vidíš, Jani, ten pták vážně existuje :-)