Jak dělá nosorožec?

01.03.2019

Martin Šíl

Možná vám to připadá jako hloupá otázka, ale já vážně dlouho nevěděl, jak tohle krásné velké zvíře "dělá". Jaký má hlas. Jestli kráká, štěká nebo co vlastně. Až po letech výletů do Afriky se mi povedlo zaslechnout ten zvuk.

To bylo v roce 2014. Podruhé jsem nosorožce slyšel v únoru 2018. Bylo to ve Svazijsku. Přímo vedle kempu je tam napajedlo, kam chodívají nosorožci pít. Vstal jsem před svítáním a šel si sednout k ostnatému drátu, který tam mají místo plotu. Čekal jsem. Nikdy není jisté, zda přijdou. A tak jsem seděl ve tmě a čekal. Začalo se ozývat frkání a dupání. Bylo jasné, že přišli, i když ještě nebyli vidět. Skočil jsem pro Babulu, aby to taky viděla.

Společně jsme sledovali, jak se rozednívá a jak se z šera vynořuje okolní svět. Na zemi kolem napajedla se povala opravdu TLUPA nosorožců. Někteří byli v limbu, jiní se jen váleli, jiní se postrkovali. Bylo to neobyčejné. Tolik jsem jich ještě pohromadě neviděl. Celkem se tam producírovalo 19 nosorožců!

A jak tedy dělá nosorožec? Bučí. Je to takové zvláštní bučení, ne jako kráva, která s tónem stoupá. Tenhle ho drží ve stejné výšce. Takže už máte jasno. Až se vás někdo zeptá, budete vědět, že nosorožci bučí.