Články

Abyste mohli upéct chléb jako staří Slované, musíte mít dvě věci. Zrnotěrku nebo žernov a pec. A tu jsme vyráběli ve skanzenu Březno u Loun. Už jsme tam párkrát byli s dětmi a zjistli, že jsou tam bezva lidi. V říjnu budeme slavit Mezinárodní den archeologie a tam s pečením placek v takovéhle peci počítáme. Jenže jsme ji neměli. A...

Ještě nesvítá, ale brzy začne. Chtělo to notnou dávku přemlování, abych se vyhrabal z postele. Bolím. Ale to se poddá. Balíme techniku a jdeme fo auta. Jsou čtyři hodiny a vyrážíme na hranu vodopádu. Musíme objet masiv Amfiteátru až na místo, ze kterého se vyráží na trek. Je to vlastně parkoviště s budkou správce. Tam se zapíšete jako na každé...

Před námi úzká kluzká strž. Abychom se dostali k patě Tugela Falls, musíme vylézt nahoru. Držet se mlžeme kořenů, tenkého drátu a několika skob zatlučených do hladké skály. Všechno je mokré a kluzké. Fajn trek.

V první zveřejněné verzi klipu o hyenách byly chyby - černá místa vzniklá špatným exportem. A tak to teď napravujeme...

Půl sedmé ráno. Dračí hory stále skrápí déšť. Není to žádná průtrž mračen, ale na cestu k patě vodopádu to doopravdy není. Zůstáváme v postelích. V osm hodin se scházíme u Russela a Iana. Kluci geodeti se potřebují podívat na svoje hejblátka. Hlavní věc, která nám pomůže měřit, se jmenuje Leica GS16. Není to velké. Jen takový malý létající talíř...

Proč se obyčejní chlapi z Čech rozhodnou, že změří vodopád v Africe? Nevím, proč to dělali mí kamarádi, ale já to měl jednoduché.

Psal se rok 1980, když se správa Krugerova parku rozhodla demonstrovat ochranářské úspěchy na příbězích sedmi mohutných sloních samců, kteří v parku žili. Před téměř čtyřiceti lety totiž vládlo Krugerově národnímu parku sedm výjimečných sloních samců. Sedm slonů, kteří stvořili legendu.

Je to tak. Stále čekáme na jakoukoliv zprávu od World Waterfall Database. A v mezidobí počítáme a přepočítáváme sklony a výšky našich měření. Tedy počítají samozřejmě geodeti a hlavně Miloš Fridrichovský, kterému vodopád nedá spát.

Žijí v klanech, které mohou čítat až 80 členů. Většinu času ale tráví v mnohem menších skupinkách. Teritorium klanu je velmi rozmanité. Jeho rozloha se mění od asi 40 km čtverečných v kráteru Ngorongoro po 1000 km čtverečných v Kalahari. Dožívají se asi 20 let. V zajetí mnohem déle. Dokumentována je hyena, která se dožila 41 let.