Vánoce v Africe

24.12.2018

Martin Šíl

Je štědrý den, tak si můžeme říct pár slov, jak se tenhle svátek slaví na černém kontinentu. Afrika je obrovská, ne všude převažuje křesťanství. A tam, kde ano, mísí se domorodé zvyky se zvyky evropských zemí, které dané území ovládaly. Ale přesto. Pojďme třeba ke kamarádům z města Bulawayo v Zimbabwe.

Hlavní rozdíl je vidět a cítit na první pohled. Je teplo. Léto. Ano - na letišti v Johannesburgu nebo Harare vás přivítá vánoční strom. Tenhle je z letoška a je aspoň laděný africky. Světýlky pokrytý baobab. Ročnímu období se přizpůsobují i oslavy. Samozřejmě se sjíždějí celé rodiny, mnohdy po roce. Do Zimbabwe se na svátky vracejí tisíce lidí, kteří utekli za prací do JAR, Mosambiku, Botswany. Celé velké rodiny pak pořádají ohromné zahradní párty. Tradicí je braai (grilování), který je na jihu Afriky národním sportem a v JAR má dokonce svůj státní svátek. Griluje se všechno možné. Hlavně maso a klobásy, ale i spousta zeleniny a u pobřeží i plody moře.

Hlavní pro všechny země Afriky je - mít na Vánoce nové oblečení. To, co my držíme na Velikonoce (aby nás beránek nepokakal), to oni dodržují na Vánoce, takže ať jste v Egyptě nebo v Zimbabwe, pár týdnů před Vánoci se nakupuje oblečení.

Samozřejmě se chodí do kostela. A drží se i vánoční jídla. Na jihu braai. Ale třeba ve zmíněném Egyptě u Koptů je to kolkas. Jedovatá hlíza se musí pořádně omýt (symbolicky 3x jako Ježíš při křtu), aby se zbavila toxinů.

Vánoce v Africe jsou pestré a trochu jiné než u nás. Pokud byste se o nich chtěli dozvědět víc, zajděte do chomutovského muzea, kde je moc pěkná výstava afrických betlémů.

Krásné svátky.