Prapodivná parta - Kebule

21.11.2018

Když jsme posledně mluvili o parku Etosha, zmiňoval jsem jednoho bubáka. Tak si o něm povězme. Můžeme tím odstartovat jakýsi "seriál" o neobyčejných zvířatech v Africe. Tenhle člen by se mohl jmenovat Kebule. Proč? Protože vypadá jako ten vodník.

Zelená žába se žlutým hrdlem a velkýma vypoulenýma očima patří k největším na světě. Samec může vážit i přes dvě kila a měřit přes 25 centimetrů. Samice je poloviční, což je u žab neobvyklé. Je to nenasytný predátor. Živí se hmyzem, malými hlodavci, plazy, malými ptáky i ostatními obojživelníky. Skokan hrabavý je agresivní zvíře. V pretorijské zoo byl zaznamenán případ, kdy skokan sežral 17 mláďat kobry obojkové. Jako jeden ze tří žabích druhů má tlamu plnou ostrých zubů. Nebojí se dokonce zaútočit i na člověka. Když se ho pokusíte zvednout, může vás bolestivě pokousat.

Samice klade 3-4 tisíce vajíček. Vylíhlé pulce chrání samec. Útočí na všechno, co pokládá za nebezpečné. Když je vodní nádrž ohrožena vyschnutím, samec pomocí zadních nohou a hlavy vyhloubí kanál do jiné nádrže, aby pulci mohli přeplavat. Chrání je, dokud se nedokáží postarat sami o sebe.

My tyhle obry potkali na jihu parku Etosha. Zastavili jsme a pozorovali marabu a volavlky v rákosí. A najednou jsme zaslechli hrozně hlasité kvákání a skřehotání... A pak jsme zahlédli opravdu velké žáby. Nádhera. Setkání, které nečekáte. O to víc a častěji na něj pak vzpomínáte.

Skokan hrabavý

Latinské jméno: Pyxicephalus adspersus

Třída: obojživelníci

Výskyt: jižní polovina afrického kontinentu