Když si v Africe plánujete focení

28.11.2018

Jan Hejda

Znáte to, jedete do Afriky za zvířaty a plánujete si, jaká zvířata chcete potkat, jaká chcete pozorovat a jaká chcete vyfotit. Ještě lépe si naplánujete v jaké pozici, na jakém místě a za jakého světla chcete konkrétní zvíře fotit. Už se Vám to někdy podařilo splnit plán? Nebo Vám podobný plán už přijde úsměvný?

Pavián
Pavián
Mladá hyena skvrnitá
Mladá hyena skvrnitá

Já své plány ještě nikdy nedokázal splnit. Ale to je dobře. V Africe nikdy nevíte, co Vás potká, co budete mít možnost sledovat a jaká zvířata Vám zůstanou skryta. Jisté je, že si pro Vás Afrika vždy připraví něco úžasného. Afrika se neřídí našimi plány, nesnaží se splnit naše přání. Afrika je svá. Úžasná. A to mne na ní přitahuje a baví.

Zebra
Zebra

Při každé své cestě mám plán. Stejně si ale přivezu spoustu fotek a teprve při následném probírání fotek najdu něco zcela výjimečného, nečekaného, na prvního pohled fádního. Afrika nejsou jen zvířata velké pětky, lvi, levharti, sloni, nosorožci, hroši, buvoli. Afrika je klid, harmonie, přímočarost, síla, důstojnost, volnost, majestátnost. Krásu najdete v maličkostech, v okamžicích, v situacích, na první pohled nijak výjimečných nebo vzácných. Prostě jen v okamžicích, kdy se duševně propojíte s přírodou, stanete se součástí toho prostého dění, těch prostých a obyčejných okamžiků. Aniž si to v tu chvíli uvědomíte, právě tohle si budete pamatovat navždy. Pokud v tu chvíli uděláte fotku, jakoukoliv, budete se k ní vracet a při jejím prohlížení si i po letech vybavíte pocity, vůně, zvuky a prožitky, které jste v právě v tu chvíli v Africe zažili. Právě tak vzniklo pár mých snímků, které jsem docenil až s odstupem času doma, když jsem prohlížel nafocený materiál. V tu chvíli jsem zjistil, jaký význam mohou mít i zcela prosté obrázky. Zkuste se i Vy podívat na své fotky trochu jiným pohledem. Nehledejte jen úžasné zvíře ve fantastické situaci. Zkuste hledat vzpomínky, prožitky a pocity. Určitě je také máte.

Snovač
Snovač
Prase bradavičnaté (savanové)
Prase bradavičnaté (savanové)
Liška kapská
Liška kapská