Corned meet

15.01.2019

Martin Šíl

Viník mnohého pronásledování a velikých nedorozumění. To jsou konzervy hovězího, které se v Africe jmenují "corned beef" nebo "corned meat". Právě kvůli nim vyhnali poddaní krále Angu mého zapomenutého cestovatele ze své vesnice.

Ještě večer popíjel s králem ve své "plátěné chýši", a brzy ráno už mu černoši hrozili kopími a noži. Při bujaré zábavě mu totiž ukradli bednu konzerv. Jenže na etiketě viděli rozesmátého černouška a pod ním nápis "znamenitá pochoutka". A neštěstí bylo hotovo. Pověrčiví Afričané si mysleli, že je v nich maso černochů a cestovatel (John L. Brom) je kanibal.

Na výstavu, která bude mít vernisáž 1. listopadu, se mi podařilo sehnat autentickou bednu od konzerv "corned beef" z padesátých let přímo z Tanganyiky. Dnešní Tanzánie. Právě obsah takové bedny zavinil nařčení z kanibalismu. A netýkalo se jen Broma. Obviněn byl dokonce další Čech.

Známý český sochař František Vladimír Foit byl na základě stejného obvinění mnoho měsíců pronásledován. Prchal i se svou ženou z Konga přes Jihoafrickou republiku až se nakonec usadil v keňském Nairobi, kde konečně našel klid. Tam se s ním v roce 1952 setkal i Brom, se kterým se znal ještě z předválečného Československa.

Vida, co všechno skrývá jedna stará prázdná bedna...