Afrika zpívá a tančí

04.11.2018

To je titul jednoho dokumentu ze série Africká odysea, kterou natočil "můj" cestovatel. Jedinečná podívaná na to, jak vypadaly obřady a tance černých Afričanů v padesátých letech. Tedy v období rozpadu imperiálních kolonií.

Po letech dopisování se zástupci Smithsonian Institute v USA jsem konečně dostal první dva filmy, které mají v tamních sbírkách. Zejména první z nich - "Africa Sings and Dances" je výjimečný. Ukazuje africkou kulturu takovou, jakou ji už desítky let nemůžeme vidět. Velkolepé slavnosti a rituály, které domorodí Afričané konali při nejrůznějších příležitostech, a které jsou už léta zapomenutou součástí historie černého kontinentu.

Mimo jiné přináší pohled na tance a obřady národa Watusi, který je nyní známý spíš jako Tutsi. Ano, jsou to ti Tutsiové, které na začátku devadesátých let ve velkém vyvražďovali příslušníci kmene Hutu. Ve filmu je ale uvidíte jako poslední africké feudály. Vysoké a vznešené tanečníky, kteří vlastnili ohromná stáda skotu s neuvěřitelně dlouhými rohy. Tahle Afrika je už nenávratně pryč.

Tanečníci kmene Watusi.
Tanečníci kmene Watusi.
Dlouhorohý skot watusi.
Dlouhorohý skot watusi.